Žena, ktorá prepočítava na lodičky

Autor: Monika Fabianová | 6.4.2013 o 16:33 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1053x

Cez okno sa šibalsky predral slnečný lúč, ktorý pošteklil Hanu na špičke jej bledého nosa. Zacítila prílev teplej energie a vyhupla z postele do nového slnečného dňa. Keď prechádzala okolo zrkadla, zachytila pohľadom svojú tvár. Bola stále krásna, aj napriek svojmu veku a deťom, ktoré vychovala. Zahľadela sa na každý detail svojej oválnej tváre, ktorú zdobili  rozkošné hnedé pehy. Jediné, čo ju znepokojovalo, bola bledá pokožka, ktorá odmietala prijať čo i len náznak bronzového odtieňa. Jemne si prešla prstami po hlbokej vráske, ktorá zdobila jej čelo. Bol to jediný nedostatok, ktorý jej pripomínal všetko , čo prežila počas tých dlhých rokov.

Z obývačky sa ozvala Hanina obľúbená melódia. Zvonil jej telefón. Prebehla svižným krokom, aby zistila, kto jej volá. Neznáme číslo. Zdvihla a než stihla povedať zdvorilé prosím,  k slovu sa dostal svižný mužský hlas. Bol to neznámy muž a chcel sa s ňou stretnúť. Číslo na Hanu mal od jej kamarátky z detsva, ktorá sa mu zverila o Haninej záľube v nakupovaní. Vedel, že Hana nič neušetrí. Chcel sa stretnúť a ukázať jej, akoby to dokázala zmeniť. Hana nemala náladu na stretnutie. Už vôbec nie s niekým, kto jej chce rozprávať o tom, ako ma narábať s peniazmi.  Čo si vôbec o sebe myslí. V tom jej však skĺzol pohľad na jej obľúbenú skriňu. Bola mierne pootvorená a tak na ňu pozeral rad jej milovaných lodičiek. Tyrkysové, ach áno, ako žbožnuje túto farbu, veď je to hit tejto sezóny. Táto myšlienka vykúzlila potmehúdsky úsmev na jej tvári. Veď ich predsa kupovala k tým novým letným kvetovaným šatám. Zbehla pohľadom nižšie. Vynorila sa jej spomienka na dovolenku v Taliansku, na krajinu plnú vôňí a tých najbláznivejšich zážitkov. Áno, tie hnedé lodičky si doniesla práve odtiaľ. Nikdy ich nemala obuté. Veď hnedá vyšla z módy a tak čakajú na svoj deň. Deň, keď všetky módne magazíny prehlásia hnedú za hit prichádzajúcej sezóny. Prišla bližšie a prudkým pohybom poodhalila zvyšok svojho lodičkového kráľovstva. Bola to je pýcha. Skvost všetkých farieb a druhov. Banánová, bledo modrá, červená, ružová, fialová, tyrkysova, tmavšia tyrkysová i bledšia tyrkysová. Nemohla sa vynadívať.

V tom jej prešla hlavou myšlienka, že niečo na tom bude. Veď za krátke stretnutie nič nedá. A keby bol veľmi otravný, nejak sa už predsa vyhovorí. Prípadne si odbehne na toaletu a už sa nevráti. Veď je predsa nejaká dáma a utekať vie celkom rýchlo. Roky hráva tenis a kondíciu má na svoj vek výbornú. Pousmiala sa, lebo táto myšlienka jej pripadala až príliš reálna. Ako keď ju minulý rok pozval ten pekný a urastený muž na kávu a potom sa z neho vykľul ten otravný chlípnik. Tiež takto zdupkala. Nenápadne a rýchlo. Smiala sa celou cestou a dúfala, že sa už nikdy nestretnú. Bolo by trápne pokúsiť sa o vysvetlenie, prečo sa už nevrátila k šálke zeleného čaju.

Zastavila pred útulnou kaviarničkou, ktorú si nikdy pred tým nevšimla. Vyžarovala z nej príjemná atmosféra a útulnosť. Nazrela dnu a zacítila vôňu práve zomletej kávy. Vnútro zdobili všetky odtiene hnedej. Cítila sa, akoby niekto tomuto miestu vdýchol dušu. Steny zdobili obrazy s motívmi kávy.   Hana sa nevedela vynadívať.  Jej myšlienky zrazu prerušil známy hlas muža z telefónu. Prizval ju k stolu a Hana sa so zvedavosťou dieťata prisunula bližsie, k oválnemu stolu, z masívneho dreva.  Bol v celku príjemný a všetko čo hovoril dávalo Hane zmysel. Presli si všetky jej náklady, príjmy a aj jej záľubu, nakupovanie. Čas rýchlo ubiehal. Hanu tam držala zvedavosť. Zistila, že by dokázala naozaj ušetriť. Muž oproti nej ukončil prieskum jej životného štýlu a ukázal jej výsledok. Dospeli k šokujúcemu výsledku. Dokázala by  ušetriť skoro sto eur. Hana sa veselo rozosmiala. Len predsa jej to stretnutie niečo dalo. Dostala vysvetlenie svojho akčného plánu. Časť peňazí pôjde sem a zvyšok pôjde inam. Hana bude konečne šetriť. Nebude mať prázdnu peňaženku, zívajúcu prázdnotou na konci mesiaca. Bude z nej žena s kapitálom. Pri otázke, či teda môže dotyčný pán pripraviť podklady, aby uskutočnili jej cestu k bohatstvu, sa Hana zdvorilo poďakovala a rozlúčila. Veď to nemusia tak náhliť. Zavolá mu.

Podali si ruky a Hana odkráčala známym smerom. Jej kroky viedli  do jej obľúbeného obchodu. Zacítila sklamaný pohľad muža z kaviarne, ale už jej nič nedokázalo zabrániť v jej rozhodnutí. Nič mu predsa nesľúbila. Bola mu vďačná, veď jej ušetril. Na lodičky. Na dvoje nové lodičky. Hlavou jej išli myšlienky, ktorú farbu potrebuje doplniť. Sebavedomo prešla prah obchodu a kráčala v ústrety svojmu nákupné šialenstvu. Milá a ochotná slečna oslovila Hanu. Chcela vedieť, ako by jej mohla pomôcť. Hana sa len usmiala. Prišla si po nové lodičky. Niekoľké v poradí. Dá si ich do svojej veľkej skrine, vedľa tých nových tyrkysových. Cítila, ako celé jej telo horí vzrušním z nákupu. Veď je žena, ktorá všetko prepočíta na lodičky. A už vie, ako na to...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?